Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Rodzicu naucz swoje dziecko.

RODZICU NAUCZ SWOJE DZIECKO

Nie wystarczy stosować się do zasady „Nie rozmawiaj z nieznajomymi”.

Dziecko może nie wiedzieć, w jaki sposób odróżnić nieznajomych od innych ludzi, których spotyka na co dzień. Może również zastanawiać się, dlaczego wolno mu rozmawiać z nowym nauczycielem lub sąsiadem – czyli z osobami, których wcześniej nie znało – a nie wolno z innymi nieznajomymi ludźmi.

POWIEDZ SWOJEMU DZIECKU:

• Możesz rozmawiać z kimś obcym wtedy, jeżeli się na to zgadzają rodzice lub, gdy jesteś przy nich.
  • Dorosłe osoby, kiedy potrzebują pomocy, powinny poprosić innych dorosłych, a nie dzieci. Dotyczy to również pomocy w niesieniu paczki, w znalezieniu jakiegoś miejsca lub odnalezieniu pieska, który zaginął.
  • W miejscach publicznych np. w sklepie czy w parku bądź zawsze przy rodzicach lub przy innym dorosłym, który ci towarzyszy.
  • Jeżeli zdarzy się tak, że nie jesteś blisko rodziców, to nie podchodź do nieznajomych osób bliżej niż na odległość wyciągniętego ramienia. Jeżeli obcy człowiek podejdzie do ciebie za blisko, cofnij się i biegnij po pomoc. Krzycz i kop, jeżeli ktoś obcy będzie próbował cię złapać.
  • Jeżeli zgubisz się, poszukaj policjanta albo zwróć się do osoby z dzieckiem lub do sprzedawcy w sklepie. Jeżeli rozłączysz się z towarzyszącym ci dorosłym w publicznym miejscu takim, jak sklep lub centrum handlowe, poczekaj w tym samym miejscu, aż ktoś po ciebie przyjdzie.
  • Nigdzie nie chodź z nikim, kogo nie znasz.
  • Nigdy nie przyjmuj niczego od nieznajomego.
  • Przyjrzyj się temu, co "czujesz". Jeżeli czujesz strach, uciekaj i szukaj pomocy.

Agnieszka Furman