Czytamy książki

22.04.2020r.

Na dole strony znajdują się pliki do pobrania.

Jeden z nich zawiera ciekawy artykuł ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

W drugim pliku znajdziecie diagram, który  sprawdzi Waszą spostrzegawczość.

Przyjemnej lektury i fajnej zabawy.

20.04.2020r.

Witam serdecznie wszystkich czytelników. Chciałabym przekazać listę książek polecanych przez kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Obecnie Złota Lista liczy ponad 350 tytułów – zarówno uznanych klasyków literatury polskiej i światowej, jak i nowości wydawniczych z ostatnich lat. Znajdziecie na tej liście wartościowe książki, które mam nadzieję umilą Wam czas podczas kwarantanny.

Na liście znajdują się również pozycje dla rodziców i nauczycieli. Ponieważ wiele wydawnictw udostępnia w tej chwili darmowe audiobooki i ebooki,  zachęcam do lektury. (Na dole plik do pobrania)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie martw się o dostęp do książek! Empik zadbał o to, abyście w czasie kwarantanny mieli dostęp do nich w formie e-booków i audiobooków w Empik Go. Są tam dostępne również lektury. Można skorzystać przez 60 dni za darmo! Więc nie ma na co czekać, zachęcam Wszystkich do odwiedzenia strony empik.com i życzę miłej lektury.

Już w dniach od 24 marca do 1 kwietnia na pięciu e-spotkaniach z czytelnikami pojawią się: Katarzyna Puzyńska, Janina Bąk, Anna Ficner-Ogonowska, Katarzyna Olubińska i Jacek Galiński. Autorzy opowiedzą o swoich najnowszych książkach i odpowiedzą na pytania zadawane w komentarzach. To dobra okazja do zadania im nurtujących pytań, które będzie można opublikować pod materiałem wideo. Transmisja live będzie dostępna na stronie Facebook.com/Empikcom.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne ( w tym roku przeniesione do sieci). Święto zainicjowała w 1967 roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Zrobiła to z myślą o promowaniu literatury dziecięcej i inspirowaniu najmłodszych do czytania. Światowy Dzień Książki wiąże się ze Światową Stolicą Książki, Dzień Książki dla Dzieci też co roku ma związek z konkretnym miastem. Za każdym razem wybiera je IBBY. Organizacja powołuje kraj, który piastuje zaszczytny tytuł gospodarza Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Do obowiązków miasta-gospodarza należy między innymi zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu ze specjalnym przesłaniem dla czytelników. Polska była gospodarzem imprezy w roku 1980, a motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski. Plakat projektował Jerzy Czerniawski. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki były Ateny, 2019 Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie), a 2020 malezyjska stolica Kuala Lumpur. Książkowy hymn •Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. •Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. •Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. •Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki https://www.youtube.com/watch?v=BCjRDBt3Gok Prawa autorskie 23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał. Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory. Pamiętaj, że: •Można korzystać z cudzych utworów w granicach dozwolonego użytku, pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy .