Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

63-910 Miejska Górka

Konary 56

Tel: (65) 547-77-95

 

E-mail: zskonary@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 555288
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-04-29

    Imieniny: Hugona, Piotra

  • Kartka z kalendarza

Kalendarium

Kalendarium Szkoły

 

Opracowano na podstawie:

W. Sobisiak „Dzieje Ziemi Rawickiej”, PWN, Poznań 1967

oraz kronik szkolnych

1667

W Konarach działa szkółka przykościelna, której rektorem jest Andrzej Zielaszkowicz

1828

Wybudowany zostaje budynek późniejszej szkoły (budynek niski)

1842

Do szkoły uczęszcza około 18 uczniów

1873

Szkoła kształci 176 dzieci ( 162 polskich i 14 niemieckich)

1897

Do szkoły uczęszcza 270 dzieci

1908

Szkoła liczy 297 wychowanków

1881 – 1918

W szkole w Konarach pracuje Cz. Niziołek, nauczyciel zasłużony dla oświaty i środowiska wybudował szkołę (budynek wysoki)

20 czerwca 1920

Zaprzysiężenie nauczycielki z Konar Z. Litwinówny na wierność narodowi polskiemu (uroczystość miała miejsce w Auli Seminarium Nauczycielskiego w Rawiczu)

1937 – 1938

We wsi działa szkoła trzyklasowa, w której pracuje trzech nauczycieli

Okres powojenny:

W szkole corocznie kultywuje się święta, które na stałe wpisały się w tradycję placówki. Oprócz świąt rocznicowych obchodzone są: Choinka Noworoczna, Dni Kultury i Oświaty, Dzień Dziecka, Dzień Sportu, Marsz Jesienny. Ponadto prowadzone są lekcje otwarte dla rodziców i organizowane imprezy środowiskowe. Młodzież uczestniczy w wycieczkach, konkursach i rozgrywkach sportowych. Uczniowie szkoły pomagają w wykopkach oraz pracach porządkowych jesiennych i wiosennych.

 

 

Lata 1993 – 1999

W tych latach wizerunek szkoły uległ zmianom. W roku 1993 rozpoczęto prace porządkowe pod budowę nowego budynku szkolnego. W pierwotnych zamierzeniach miał to być budynek ośmioklasowej szkoły podstawowej. Te plany zmieniła wprowadzona w 1999 roku Reforma Oświaty. Szkoła Podstawowa w Konarach przekształcona została w Zespół Szkół składający się ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Uroczystego otwarcia pierwszej części obiektu dokonano 19 października 1999roku, drugą część budynku otwarto 1 października 2001 roku.

Współczesność:

Każdy dzień tworzy historię szkoły. Tworzą ją nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz osoby wspierające działalność placówki, którzy wspólnie uczestniczą w rocznicach, świętach, apelach i imprezach środowiskowych takich jak: Dzień Nauczyciela, Dzień Seniora, Wieczór Wigilijny, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Poranek Wielkanocny, Dzień Matki, Festyn Rodzinny, Memoriał im. K. Kasperczaka oraz innych, wynikających z kalendarza szkolnego. Szkoła bierze udział w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, organizuje Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Szkolne Święto Matematyki, Dzień Wody, Dzień Sportu. Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza Miejskiej Górki,, Gminny Konkurs Pięknego Czytania i Mówienia , Gminny Konkurs Plastyczny i Historyczny „Moja Mała Ojczyzna”, Gminny Konkursu o Powstaniu Wielkopolskim, Konkurs Czytania Tekstów Niemieckojęzycznych, Zawodów Wędkarskich z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, Międzyklasowych Rozgrywek w Siatkówce, Gminny Konkurs Super Matematyk.

Szkolny Konkurs Mistrz Matematyki. Ponadto uczniowie uczestniczą w konkursach organizowanych przez placówki oświatowe i instytucje zewnętrzne.

W szkole organizowane są akcje:

GÓRA GROSZA, ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII, ZBIÓRKA NAKRĘTEK, POMOC DLA DOMU DZIECKA W SUŁOWIE

Uczniowie i nauczyciele sprawują opiekę nad cmentarzem ewangelickim i nad Dębem Pamięci Ofiar Katynia.

Nasza placówka współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Rawiczu, Ośrodkiem Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, Radą Sołecką w Konarach, sołtysami Piasków i Zalesia, Kołem Gospodyń Wiejskich w Konarach, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce, Ochotniczym Hufcem Pracy w Lesznie, Powiatową Komendą Policji w Rawiczu, GKRPA w Miejskiej Górce, Fundacją ETOH w Poznaniu, Parafią w Konarach, szkołami i przedszkolami z terenu gminy i powiatu.

Projekty i programy realizowane w szkole:

PROGRAM OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

SZKOŁA W RUCHU

W 2013 r.  przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może”, organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Celem akcji było zachęcenie uczniów i ich najbliższych do aktywnego uczestniczenia w różnych formach aktywności fizycznej. Zrealizowaliśmy zadania w obszarach: Wychowanie fizyczne – zajęcia klasowo – lekcyjne oraz Pozalekcyjne zajęcia sportowe.



DZIAŁ W PROGRAMIE BADAWCZYM TEMPEST

W ramach projektu ramowego UE Temptation to Eat Moderatem by Persona land Environmental self-Regulatory Tools – TEMPEST uczestniczyliśmy w programie badawczym w zakresie nauczania języka niemieckiego.

PROJEKT ORE POCZYTAJ MI PRZYJACIELU (rok szkolny 2014 – 2015)

W naszej szkole akcja nosi tytuł KOLOROWE CZYTANIE. Wolontariuszami są uczniowie klasy I gimnazjum. Okolicznościowy plakat promujący działania w naszej szkole wykonała uczennica klasy I gimnazjum. Prowadzimy też gazetkę ścienną, na której na bieżąco umieszczamy informacje o działaniach wolontariatu i zdjęcia.

W ramach projektu uczniowie przygotowują spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów i koleżanek. Czytają książki – szczególnie nowości z naszej biblioteki, wiersze, bajki, baśnie , a słuchacze biorą udział w konkursach plastycznych.

Zawsze staramy się przygotować dla uczniów jak najciekawsze spotkania i nagrodzić udział w nich słodkimi upominkami. Prowadzimy także cykl: Z dziennika wolontariusza.

PROJEKT BEZPIECZNIE – TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ

Realizują go uczniowie klas I – III szkoły podstawowej kontynuuje zadania podejmowane w projekcie ,,Z Pyrkiem bezpieczniej” zakończonym w 2011roku. Działania projektowe wpisują się w obszar ,,Bezpieczeństwo w szkole” Rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań ,,Razem bezpieczniej”. Program został opracowany we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat honorowy objęli: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Program wyznacza kierunki działania wielkopolskiej Policji w szkołach podstawowych w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych i zakłada stałą współpracę z placówkami.



PROJEKTY DLA NAUCZYCIELI

Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Rawickim. Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego POKL, Priorytet III, działanie 3.5 realizowany jest projekt dla nauczycieli

W ramach Grantu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty nauczyciele uczestniczą w szkoleniach tematycznych:Wsparcie dyrektorów i nauczycieli gimnazjów w realizacji procesu dydaktycznego a w szczególności w zakresie doskonalenia metod pracy z uczniem z uwzględnieniem efektów kształcenia.

 PROJEKT ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KLUCZEM DO SUKCESU WIELKOPOLSKIEGO GIMNAZJALISTY (2010 – 2012)

Celem projektu było podniesienie wyników egzaminu gimnazjalnego poprzez udział uczniów gimnazjum Wielkopolski w zajęciach pozalekcyjnych z języka polskiego, matematyki, fizyki i chemii. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

KAMPANIA EDUKACYJNA UNICEF BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY

Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych, bowiem najmłodsze dzieci są najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. Celem projektu było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku. Ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF została objęta patronatem przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W ramach projektu „Baw się i bądź bezpieczny!” prowadzone były zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne.



PROGRAM KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce, organizowany przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty. Celem akcji była edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Działania kierowały uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadomienie dzieciom i ich rodzicom skutków niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze.

 

 

Kierownicy i Dyrektorzy

Szkoły w Konarach

 

Zygmunt Brzozowski

(1945 – 1951)

1945 – 1951 – kierownik szkoły

Władysław Kurlit (1951 – 1972)

1951 - 1966– kierownik szkoły

Bernard Zenker

(1961 – 1975)

1966 – 1971– kierownik szkoły

1971 - 1975– dyrektor szkoły

Walerian Stanek

(1969 – 1988)

1975 – 1988– dyrektor szkoły

Czesława Adamek

(1976 – nadal)

1988 – 1992– dyrektor szkoły

Arkadiusz Rękosiewicz

(1987 – 2000)

1992 – 1999– dyrektor szkoły

1999 - 2000– dyrektor Zespołu Szkół

w Konarach

Bogdan Teodorczyk

( 1987 – nadal)

2000 – 2005 – dyrektor Zespołu Szkół

w Konarach

Lucyna Andrzejewska

(1981 – 2019)

2000 – 2005 – wicedyrektor Zespołu Szkół

w Konarach

2005– 2019 -  dyrektor Zespołu Szkół

w Konarach

Justyna Poleszak 

(1999 – nadal)

 2005 – 2019 - wicedyrektor

Zespołu Szkół w Konarach

Anna Pawlak

 (2019- nadal)

1 września 2019 - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

w Konarach

 

Grono Pedagogiczne

 

Kopeć Joanna (1945 – 1948)

Prędkiewicz Franciszek (1945 – 1961)

Prędkiewicz Irena (1945 – 1961)

Brzeskot Anna (1946 – 1946)

Ryczan Barbara (1947 – 1965)

Keiser Sylwester (1947 – 1961)

Majchrzak Szczepan (1953 – 1985)

Bogusz Roman (1961 – 1963 i 1976 – 1984)

Deckert Urszula ( 1961 – 1986)

Rapior Mirosława (1963 – 1996)

Lisicka Anna (1965 – 1967)

Krystek Wojciech (1966 – 1970)

Wasilewski Marian (1967 – 1970)

Kasprzak Maria (1969 – 2003)

Stefanowska Maria (1971 – 1975)

Stelmach Halina (1970 – 2004)

Wyrwiński Jarosław (1979 – 1986)

Brajer Emilia (1980 – 1981)

Piotr Hodura (1984 – 1986)

Madalińska Mirosława (1984 – 1985)

Matecka Przemysława (1984 – 1989)

Bukowska Joanna (1985 – 1986)

Walczak Maria (1985 – 1993)

Lamperska Urszula (1986 – 1987)

Skrzypczak Sławomira (1986 – 1990)

Kruś Elżbieta (1987)

Skrzypek Andrzej (1987)

Niepiekło Beata (1987 – 1988)

Rękosiewicz Violetta (1987 – nadal)

Pomin Eugenia (1988 – 1989)

Kołodziej Anna (1989 – nadal)

Filipiak Ewa (1990 – 2021)

Krzyżosiak Leokadia (1990 – 2008)

Twardowski Bernard (1990 – 2007)

Basty Adam (1996 – nadal)

Kwaśna – Żyto Sylwia 1996 – 1999)

Ratajczak Dorota (1997 – 2001)

Krzyżosiak Joanna (1998 – nadal)

Bartyzel Tomasz (2000 – 2005)

Jamroży Anna (2001 – 2005)

Nawrocka Danuta (2001 – 2019)

Seyda Małgorzata (2001 – 2018)

Balcerek Grażyna (2002 – nadal)

Szablicka Aldona (2003 – 2005) i (2011 – nadal)

Ardeli Ewa (2003 – nadal)

Borowski Wiesław (2004 – nadal)

Ratajczak Anna (2004 – nadal)

Dudkowiak Martyna (2005 – nadal)

Zimoch Iwona (2005 – 2018)

Ratajczak Magdalena (2006 – 2011)

Kołodziej Piotr (2007 – nadal)

Ratajski Kornel (2007 – 2013)

Skrzypczak Marta (2007 – 2009)

Wiatrowski Stanisław (2007 – 2012)

Wojtkowiak Edyta (2011 – 2016)

Ratajczak Monika (2012 – nadal)

Kwiatkowska – Kosmacz Marzena (2014 -2015)

Drabik Bartosz ( 2014 – 2015)

 

 

W nawiasach podano

lata pracy w szkole w Konarach

 

 

Artykuły