• Odwiedziny: 562039

Starszaki 2020/2021

Temat kompleksowy to ,,Święta, święta, biją dzwony’’ (29.03 – 31.03.2021 r.)

Tradycja to zwyczaje, zachowania, normy, poglądy danej grupy społecznej, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci zazwyczaj należą do kilku grup, których tradycje w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie: są częścią rodziny, poznają polskie tradycje narodowe, tradycje przedszkolne. Ten temat jest bliski nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Poniedziałek 29.03.2021 r. ,,Co to jest tradycja?’’.

Cele:

- wprowadzenie pojęcia tradycja rozumianego jako przekazywanie obyczajów, poglądów

wierzeń, sposobów myślenia i zachowania, norm postępowania itp. z pokolenia na

pokolenie,

- kształtowanie przeświadczenia o konieczności przekazywania dobrych tradycji

rodzinnych, regionalnych, narodowych następnym pokoleniom.

Dzieci słuchają opowiadania pt. ,,Zupa nic’’ Joanny Chmielewskiej. Potem pracują w książkach KP 3 str. 48-49. Dzieci wypowiadają się na podstawie ilustracji, budują krótkie wypowiedzi na podstawie swojej wiedzy, poszukują elementów i kodują według wzoru. Najważniejsze żeby dzieci wyszły na spacer albo na świeże powietrze.

Wtorek 30.03.2021 r. ,, Wielkanocne tradycje’’

Cele:

- poznanie zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą,

- doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej oraz czytania.

- uczestniczenie w ćwiczeniach i zabawach na świeżym powietrzu .

Dzisiaj pracujemy w książce KP 3 str. 50 – czytanie wyrazów, wycinanie, budowanie zdań na temat tradycji wielkanocnych i praca w drugiej książce CziP str. 57 – rysowanie po śladzie, kolorowanie, pisanie po śladzie. Dzieci młodsze jeśli nie będą umiały zrobić jakiegoś zadania to proszę  je z tego zwolnić.

Środa 31.03.2021 r. ,, Przygotowania do Wielkanocy ’’

- wprowadzenie pojęcia owalu,

- wykonanie prostego papierowego koszyczka wielkanocnego.

Dzisiaj pracujemy w KP 3 str 51- rysowanie po śladzie, rysowanie w lustrzanym odbiciu, czytanie, wskazywanie elementów związanych z Wielkanocą . Praca z L57 – mierzenie umowną miarką, porównywanie wysokości, kreślenie cyfr.

Dla chętnych dzieci podaję propozycję zrobienie koszyczka wielkanocnego:

Tym razem to już wszystko ponieważ zbliżają się święta i dlatego musimy wszyscy trochę zwolnić tempa i dać sobie i dzieciom odpocząć.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH RODZICÓW I DZIECI.