Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

63-910 Miejska Górka

Konary 56

Tel: (65) 547-77-95

 

E-mail: zskonary@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 562859
    • Do końca roku: 230 dni
    • Do wakacji: 37 dni
  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-15

    Imieniny: Dionizego, Nadziei

  • Kartka z kalendarza

Historia Przedszkola do roku 2000

 


Przedszkole jako ochronka zostało zorganizowane w 1939 r. przez Koło Włościanek, w budynku Szkoły podstawowej w Konarach. Opiekunką przedszkola była pani Władysława Ławniczak. Wojna przerwała działalność placówki.

Po kilkuletniej okupacji hitlerowskiej, w dniu 1 lipca 1945 r. Powiatowe Biuro Rolne w Miejskiej Górce ponownie otwiera przedszkole dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dzieci w liczbie 24 zajmowały jedno pomieszczenie w budynku od strony ogrodu.Zarząd „Związku Samopomocy Chłopskiej” w Miejskiej Górce przekazywał fundusze na zakup sprzętu i pierwszych zabawek oraz żywności. Przygotowaniem śniadania i sprzątaniem zajmowała się pani Józefa Klemczak. 

Dnia 1 stycznia 1948 roku przedszkole przejął Inspektorat Szkolny w Rawiczu. W formie darów „Care” przekazywał żywność i inne środki.

W 1950 roku przedszkole przenosi się do dwóch małych pomieszczeń w tym samym budynku, od frontu, z kuchnią na poddaszu. W tym też czasie kucharką i sprzątaczką była pani Stanisława Zaręba.

Od dnia 1 września 1953 do 14 sierpnia 1955 pracowała w przedszkolu pani Maria Nowak.

W 1955 na stanowisko kierownika przedszkola powołana została Maria Walczak, a kucharką i sprzątaczką była pani Weronika Rosa. Przedszkole było czynne 5 godzin dziennie, od 8.00 do 13.00. Dzieci w liczbie 30, otrzymywały jeden posiłek – obiad. Zajęcia odbywały się w bardzo trudnych warunkach lokalowych i bazowych, nie przystosowanych do małych dzieci, kuchnia znajdowała się na poddaszu. Przekonywanie rodziców do współpracy z przedszkolem dla zapewnienia niezbędnych warunków oraz osiągnięć wychowawczo – dydaktycznych i opiekuńczych, wyrównywania braków rozwojowych, napotkało na wiele trudności.

W 1967 roku pracę w przedszkolu, na etacie kucharki i sprzątaczki, rozpoczęła pani Zofia Matecka.

W 1977 roku przeprowadzono gruntowny remont budynku. Przełożono dach, odnowiono i odmalowano elewację, założono instalację odgromową.

W 1981 roku Wydział Oświaty i Kultury w Rawiczu przyznał placówce w Konarach pomoc dla małych dzieci. Na wakujący etat przyjęta została pani Gabriela Sordon.

Tradycyjnie w okresie żniw organizowano dzieciniec z przedłużonym dniem pracy, od 8.00 – 18.00, dla dzieci w wieku 2,5 do 8 lat. Goście z radia i telewizji pozytywnie ocenili tę formę wypoczynku letniego. W „Gazecie Poznańskiej” i w telewizji ukazywały się informacje o działalności sezonowego przedszkola w Konarach.

W latach 80 – tych dzieci brały udział w pierwszych tego typu „Gminnych Przeglądach Dorobku Artystycznego Szkół i Przedszkoli” w Miejskiej Górce. Za występy i stroje otrzymywały wyróżnienia, dyplomy i nagrody.

Od 1 września 1985 r. do 31 sierpnia 1986 r. obowiązki dyrektora pełniła pani Elżbieta Wyrwińska, a od 1 września 1986 r. do 28 lutego 1987 r. – pani Lidia Skrzypek. 

Od 1 września 1987 r. pracę w przedszkolu na stanowisku dyrektora podejmuje pani Alina Klimaszewska. Przedszkole jest nadal placówką jednooddziałową, do której uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. 

W lipcu 1988 r. przedszkole otrzymuje lokum po mieszkaniu nauczycielskim; przeprowadzony zostaje remont pomieszczeń, placówka uzyskuje dodatkową salę, a kuchnia przeniesiona zostaje z poddasza blisko sal. Rok później w wolnym pomieszczeniu przy kuchni urządzona zostaje łazienka dla dzieci. 

Od 1 stycznia 1990 r. zgodnie z ustawą o systemie oświaty, przedszkola zostają przejęte przez gminy. Przedszkole podlega Urzędowi Gminy i Miasta w Miejskiej Górce, a nadzór pedagogiczny pełni Delegatura Zamiejscowa w Rawiczu. W tym też okresie zostaje wprowadzona do przedszkola nauka religii. Odbywa się uroczyste poświęcenie krzyży przez księdza proboszcza, Bernarda Twardowskiego i powieszenie ich w salach przedszkolnych. Naukę religii w przedszkolu prowadzi Ewa Filipiak.

W związku z przejęciem przez gminy oddziałów zerowych przedszkole w Konarach, z dniem 1 stycznia 1992 roku, staje się placówką dwuoddziałową. Przedszkole jest czynne 7 godzin. Dzieci otrzymują dwa posiłki – śniadanie i obiad. Powraca z urlopu wychowawczego pani Lidia Skrzypek, która obejmuje stanowisko nauczycielki. Drugą nauczycielką, zatrudnioną w przedszkolu, jest pani Przemysława Matecka. Dyrektorem przedszkola pozostaje nadal pani Alina Klimaszewska.

Podczas wakacji letnich w 1992 roku przeprowadzono w przedszkolu remont, przebito drzwi łączące szatnię z salą 6 – latków i urządzono kancelarię. 

Od 1 września 1992 r. nastąpiły zmiany etatowe, które dotyczyły pracowników obsługi. Pani Zofia Matecka wykonuje obowiązki kucharki, pani Gabriela Sordon jest pomocą wychowawcy i intendentką, a pracę jako sprzątaczka rozpoczyna pani Maria Tomaszewska.

Dzięki stale wzrastającej liczbie dzieci i zainteresowaniu rodziców, ubiegających się o umieszczenie swoich pociech w przedszkolu oraz przychylności władz gminnych, w roku 1993 zostaje utworzony trzeci oddział. W przedszkolu zatrudniona zostaje pani Julia Stachowiak.

Wydarzeniem, które warto też odnotować, stało się goszczenie w przedszkolu wycieczki z Francji, która przekazała naszym milusińskim podarunki i słodycze. W zamian za to dzieci umiliły im wspólnie spędzony czas piosenką w języku francuskim i tańcami.

Wielką radość, w tamtych czasach, sprawiła też dzieciom gra komputerowa i odtwarzacz video, które ufundowała firma A. Matuszaka i I. Szczeblewskiego z piasków koło Gostynia.

Pomimo trudnych w pewnym okresie warunków lokalowych, a także następujących często zmian w oświacie i gminie, przedszkole w Konarach przetrwało 50 lat.

Jubileusz Przedszkola obchodzony był 9 września 1995 r. Część oficjalna odbyła się w Domu Kultury w Konarach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Karolem Skrzypczakiem, przedstawiciel Delegatury Zamiejscowej Kuratorium Oświaty w Rawiczu – Maria Wojtkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej Arkadiusz Rękosiewicz, proboszcz miejscowej parafii – ks. Bernard Twardowski, Aleksandra Nowacka – córka pierwszej kierowniczki przedszkola, Władysławy Ławniczak, byli dyrektorzy przedszkola – Maria Walczak i Lidia Skrzypek, dyrektorzy przedszkoli w Dłoni i Miejskiej Górce, przedstawiciele Rady Sołeckiej i Rady Rodziców przedszkola, Monika Werno – przewodnicząca KGW w Konarach. Po zakończeniu uroczystości oficjalnej goście zostali zaproszeni do zwiedzania przedszkola oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję wystawy. Zwiedzający zapoznali się z pracą wychowawczo – dydaktyczną, funkcjami i zadaniami przedszkola oraz jego historią, przedstawioną na fotografii. Mogli oni obejrzeć również prace plastyczne dzieci i publikacje pedagogiczne. Na zakończenie goście wpisali się do Kroniki przedszkola. 

Do roku 2000 dyrektorem przedszkola w Konarach pozostaje pani Alina Klimaszewska.

opracowanie: Maria Walczak i Alina Klimaszewska

Historia Przedszkola w Konarach do roku 1995 opracowana została przez panią Marię Walczak i panią Alinę Klimaszewską. 

Tekst na podstawie artykułów „Przedszkole w Konarach ma 50 lat” (Wiadomości Miejskogóreckie nr 1 luty/marzec 1995) i „Jubileusz Przedszkola w Konarach (Wiadomości Miejskogóreckie nr 5 październik/ listopad 1995)