Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Konarach

63-910 Miejska Górka

Konary 56

Tel: (65) 547-77-95

 

E-mail: zskonary@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 562901
    • Do końca roku: 230 dni
    • Do wakacji: 37 dni
  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-15

    Imieniny: Dionizego, Nadziei

  • Kartka z kalendarza

Historia najnowsza Przedszkola w Konarach

 

24 sierpnia 2000 r. w drodze konkursu na dyrektora, przeprowadzonego przez Urząd Miasta i Gminy w Miejskiej Górce, wyłoniono nowego dyrektora naszej placówki. Stanowisko obejmuje pani Julia Stachowiak. Nowa pani dyrektor, będąca wcześniej nauczycielem i wychowawcą, podjęła działania w trosce o podniesienie jakości warunków lokalowych, ale przede wszystkim w trosce o dobre samopoczucie dzieci. We wszystkich działaniach wspierała ją ówczesna kadra pracownicza, a przede wszystkim rodzice i środowisko lokalne.

Modernizacja Przedszkola w Konarach.

Na przełomie listopada i grudnia rozpoczęto prace modernizacyjne na placu zabaw i w otoczeniu budynku przedszkolnego. Istniejący dotąd plac był w dużej mierze zdewastowany – sprzęty i parkany wymagały napraw, teren wyrównania i zagospodarowania. Z inicjatywy pani dyrektor oraz dzięki zaangażowaniu rodziców, już w listopadzie, podjęto pierwsze działania. Tu szczególnie przydała się pomoc i praca ojców oraz dziadków naszych przedszkolaków. Usunięto zarośla, zbędne krzewy, przywieziono ziemię na plac. Jeszcze w grudniu tego roku, dzięki sprzyjającej aurze oraz przychylności władz UM i G w Miejskiej Górce, fadroma zniwelowała nierówności terenowe na placu zabaw. Z następnymi pracami trzeba było czekać do wiosny. 

Wraz z nadejściem ciepłych dni ponowione zostały prace modernizacyjne na placu zabaw i w obejściu przedszkola. Pani dyrektor zaangażowała do nich w pierwszej kolejności mężczyzn (a więc dziadków, ojców, braci, wujków), którzy przez dwie kolejne soboty tj. 10 i 17 marca 2001 ofiarnie pracowali na rzecz naszej placówki nie szczędząc sił, własnego czasu i sprzętu. Najpierw pilarze wycięli zagrażającą bezpieczeństwu topolę i tatusiowie mogli przystąpić do pracy. Uprzątnięto ścięte drzewo, ustawiono huśtawki, zasiano trawę. Wówczas założono też chodnik wokół przedszkola. 10 i 11 maja mamusie, nauczycielki i pracownice przedszkola pracowały przy sadzeniu drzewek, oczyszczaniu i pieleniu placu zabaw. Zaangażowanie i atmosferę panującą w tym czasie odzwierciedlają zdjęcia zamieszczone na kartkach Kroniki Przedszkola oraz wspomnienia nauczycielek wówczas pracujących.

W czerwcu 2002 wkomponowano podest na placu przedszkolnym oraz położono nawierzchnie z płyt chodnikowych na przejeździe.

W roku szkolnym 2002/2003 wymieniono krokwie na budynku przedszkola i gospodarczym.

Odnowienia i wymalowania wymagała też elewacja budynku przedszkolnego. Stało się to możliwe w roku szkolnym 2004/2005.

W międzyczasie nastąpiła modernizacja placu zabaw, zamontowano zestaw „Michał”, stojaki na rowery. Placówka przedszkolna została podłączona też do kanalizacji.

W roku szkolnym 2011/2012 zamontowano nowe kosze oraz sprężynowce, bujadełka. Odnowiono i pomalowano stojące huśtawki i inny sprzęt ogrodowy.

W wakacje 2012 przerobiono szatnię. W miejsce starych szafek zamontowano nowe. Zmieniono ich ustawienie, dzięki czemu pomieszczenie stało się przestronniejsze oraz bardziej wygodne dla rodziców i dzieci.

W międzyczasie na bieżąco wykonywano również drobne remonty, malowanie i tapetowanie sal. Czasy się zmieniły i nareszcie można już dobrać takie kolory, które pasują do wystroju dziecięcych sal przedszkolnych. 

 

W wakacje 2014 r. w Przedszkolu zdemontowano stare piece kaflowe i wykonano kompleksową instalacje gazową CO oraz wykonano remont dwóch mniejszych sal przedszkolnych (położono panele podłogowe, odmalowano sale). Do szatni została zakupiona szafa typu komandor.

 

Podczas ferii zimowych w 2015 r. odbył się gruntowny remont dużej sali przedszkolnej (obniżono sufit, zamontowano umywalkę, położono nową wykładzinę i odmalowano całą salę). Dzięki przychylności Rady Rodziców zostały zakupione nowe dywany do wszystkich sal przedszkolnych.

 

W marcu 2015 r. pracownicy Gospodarki Komunalnej z Miejskiej Górki ułożyli kostkę brukową pod przedłużony wjazd oraz chodnik wokół budynku gospodarczego, przestawiona została również brama wjazdowa do Przedszkola dzięki czemu zyskaliśmy dodatkowe miejsca parkingowe.

Etapy zmian modernizacyjnych doskonale odzwierciedlają zdjęcia, na bieżąco wklejane do Kroniki przedszkolnej.

Uroczystości i tradycje Przedszkola w Konarach.

Są takie dni w roku, które w przedszkolu w Konarach obchodzone są szczególnie. Niektóre z nich już na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości przedszkolnych. Rozpoczynając od września jest to np. Święto Pieczonego Ziemniaka, Dzień Edukacji Narodowej, Pasowanie na przedszkolaka, Mikołajki, Andrzejki, Spotkanie adwentowo – bożonarodzeniowe, Kolęda, Dzień Babci i Dziadka, Balik karnawałowy, Dni Otwartego Przedszkola, Ferie w przedszkolu, Zajączek, Światowy Dzień Zdrowia, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Spartakiada, Pożegnanie 5 i 6 latków, Wakacje w przedszkolu. O niektórych z tych uroczystości warto napisać szerzej, bo historia organizowania tych imprez jest ciekawa.

19 grudnia 2000, z inicjatywy pani dyrektor Julii Stachowiak, odbyło się Spotkanie opłatkowe z udziałem dzieci, rodziców i pracowników przedszkola, które w roku 2003 powróci w podobnej formie, a jego główną organizatorką będzie pani Ewa Filipiak.

W czerwcu 2003 r. poraz pierwszy zorganizowano Festyn z okazji Dnia Dziecka. Odbywał się on na placu przedszkolnym. Pogoda dopisała, humory także, a plac przedszkolny zapełnił się gwarem i śmiechem naszych wychowanków, ich rodziców, starszego i młodszego rodzeństwa.

W grudniu 2003 r. odbyło się wspomniane już wyżej pierwsze Spotkanie adwentowo – bożonarodzeniowe, zorganizowane przez panią katechetkę Ewę Filipiak. Była to okazja do przybliżenia dzieciom tradycji i obrzędów adwentowych oraz bożonarodzeniowych. Zaangażowani zostali przede wszystkim rodzice i pracownicy przedszkola. Dzieci przedstawiły jasełka. Było wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Mamusie przygotowały potrawy wigilijne, nauczycielki zadbały o wystrój sal, dekoracje oraz pomagały pani Ewie Filipiak w przygotowaniu części artystycznej. Co roku przybywa pomysłów. Zapraszani są goście, m.in. burmistrz Gminy Miejska Górka, ksiądz proboszcz miejscowej parafii, sołtysi z okolicznych wsi: z Konar, Piasków, Topólki. Od 2003 roku spotkania przy choince, z opłatkiem i wieczerzą wigilijną odbywają się tuż przed świętami Bożego Narodzenia i stały się już tradycją przedszkola w Konarach.

Aby wyjść naprzeciw najmłodszym mieszkańcom Konar i ich rodzicom, w marcu 2004 zorganizowano Dni Otwartego Przedszkola. W progi naszej placówki zawitały dzieci wraz z mamusiami. Przyglądały się, bawiły i zapoznawały z nauczycielkami, chętnie poznawały nowe otoczenie oraz uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez nauczycielki.
Zainteresowani rodzice mogli poznać warunki rozwoju dziecka oraz porozmawiać o sprawach organizacyjnych i wychowawczo - dydaktycznych. Była to też okazja do zadawania pytań i zapisania swoich pociech do przedszkola. Od 2012 roku Dni Otwartego Przedszkola prowadzone są w czasie Ferii w przedszkolu.

Wiosną 2004 roku zorganizowano na terenie przedszkola I Międzyprzedszkolną Spartakiadę Przedszkolaków pod hasłem „Moja rodzina - mój dom”. Główną inicjatorką i organizatorką była pani Przemysława Matecka, jednak w przygotowania włączyli się zarówno rodzice, jak i inne nauczycielki. Otwarciu towarzyszył sygnał syreny strażackiej, a zaproszeni goście stali się jurorami konkursu plastycznego. W konkurencjach sportowych wzięły udział drużyny najstarszych grup przedszkolnych z okolicznych przedszkoli. Okolicznościowe dyplomy i upominki wręczał przedstawiciel OSP w Konarach pan J. Ziemba. Od roku 2004 Międzyprzedszkolna Spartakiada Przedszkolaków odbywa się tuż przed zakończeniem roku szkolnego i na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości przedszkolnych. Organizacja tejże imprezy była i jest możliwa dzięki wsparciu sponsorów, m.in. sołtysa Konar i burmistrza Gminy Miejska Górka. 

Kadra nauczycielska i pracownicy obsługi.

Przedszkole w Konarach cały czas się rozwija i wobec tego następują zmiany. Zmiany te dotyczą zarówno kadry nauczycielskiej, jak i pracowników obsługi. 

Z końcem roku szkolnego – w czerwcu 2001 już jako emerytki odchodzą z przedszkola pani Zofia Matecka (kucharka) i Maria Tomaszewska (sprzątaczka). 

Od 1 sierpnia 2001 pracę w przedszkolu na stanowisku sprzątaczki podejmuje pani Halina Szafraniak, która później pełni także obowiązki pomocy wychowawcy. 

1 września 2001 roku pracę w przedszkolu na stanowisku logopedy rozpoczyna pani Anita Jagiełka (obecnie Kwiatkowska), która pracuje w przedszkolu do chwili obecnej.

W czerwcu 2004 odchodzi z przedszkola pani Alina Klimaszewska, która została dyrektorem Przedszkola w Sarnowie.

6 września 2004 roku pracę w przedszkolu, na stanowisku nauczycielki, podejmuje pani Alicja Kaczmarek (obecnie Matuszak), która pracuje w placówce do dziś.

Od 1 marca 2011 pracę w przedszkolu, na stanowisku nauczycielki, podejmuje pani Agnieszka Furman, która przejmuje grupę w zastępstwie za nieobecną panią Lidię Skrzypek.

W czerwcu 2012 na emeryturę, po 31 latach przepracowanych w przedszkolu, odchodzi pani Gabriela Sordon, która ostatnio była zatrudniona jako kucharka i intendentka. 

W sierpniu 2012 powraca z urlopu dla poratowania zdrowia pani mgr Lidia Skrzypek. Stanowisko kucharki obejmuje wówczas pani Halina Szafraniak, która wcześniej pracowała jako sprzątaczka i pomoc wychowawcy. Natomiast obowiązki intendentki oraz pomocy wychowawcy przejmuje pani Agnieszka Furman, która wcześniej pracowała jako nauczycielka.

Również z dniem 1 sierpnia 2012 na stanowisko sprzątaczki zostaje zatrudniona w przedszkolu pani Marlena Mielcarek.

Nauczycielką pozostaje nadal pani Lidia Skrzypek – od 1 września 1986 r. (wcześniej także dyrektor przedszkola) oraz pani Przemysława Matecka – od 1 stycznia 1992roku. 

Katechetką od 1 stycznia 1991 r.do 31.08.2014 r. była  pani Ewa Filipiak.


W ciągu ostatnich lat z doświadczenia nauczycielek korzystały również stażystki i praktykantki m.in.: Joanna Płucinik, Joanna Stelmach, Iwona Dubicka, Agnieszka Skrzypczak, Magdalena Walczak i Katarzyna Bartkowiak. 

 

W dniu 10 sierpnia 2013 roku zmarła nagle Przemysława  Matecka. Z  naszym przedszkolem była związana od 1 stycznia 1992 roku, a w roku 2013 obchodziła 30-lecie pracy zawodowej. Przemka była przykładem nauczycielki pracującej z pasją. Ciągle podnosiła swoje kwalifikacje m.in. ukończyła studia podyplomowe w zakresie Terapii Pedagogicznej, kurs Dysleksji Rozwojowej oraz Metodę Dobrego Startu Marty Bogdanowicz. W związku z śmiercią Pani Mateckiej następują kolejne zmiany na stanowisku nauczyciela. Obowiązki nauczyciela przejmuje od dnia 1 września 2013 r. Pani Agnieszka Furman. Na staż na stanowisku pomocy nauczyciela i intendentki zostaje przyjeta Pani Monika Kmiecik. 

 

Natomiast na stonowisku nauczyciela ze specjalnościa terapii pedagogicznej od od dnia 2 grudnia 2013 r.  zostaje przyjęta Pani Katarzyna Kędzia, która to od dnia 1 stycznia 2014 r. obejmuje również stanowisko pomocy nauczyciela w związku z przejściem Pania Moniki Kmiecik (dotychczas stażystki) na stanowisko kucharki na zastępstwo za przebywająca na długotrwałym zwolnieniu lekarskim Panią Haline Szafraniak.

 

Kolejna zmiana następuje od dnia 1 stycznia 2014 r. wtedy to dzięki staraniom Pani dyrektor Przedszkole zysuje stanowisko sekretarki, obejmuje je Pani Ewelina Stanisławiak. Również na stanowisko sprzataczki od dnia 1 stycznia 2014 r. zostaje przyjeta nowa osoba jest to Pani Ewa Antkowiak, zmiana ta spowodowana jest urlopem macierzyńskim dotychczasowej sprzątaczki Pani Marleny Mielcarek.

 

Kolejne zmiany nastepują po powrocie z urlopu macierzyńskiego Pani Marleny Mielcarek, wówczas to od dnia 1 września 2014 r. Pani Ewa Antkowiak obejmuje stanowisko pomocy nauczyciela i intendentki, natomiast Pani Katarzyna Kędzia kontynuje pracę tylko na stanowisku nauczyciela ze specjalnościa terapii pedagogicznej.

 

Od dnia 1 września 2014 r. następuje zmiana na stanowisku katechetki obejmuje je Pani Irena Szczęsna. 

Niezmiennie, od 2000 roku, stanowisko dyrektora obejmuje pani Julia Stachowiak . 

Opracowały : Agnieszka Furman i Julia Stachowiak

Historia najnowsza Przedszkola w Konarach po roku 1995 opracowana została na podstawie Kronik Przedszkola w Konarach przez panią Agnieszkę Furman i panią Julię Stachowiak.