Kalendarium Szkoły

W. Sobisiak „Dzieje Ziemi Rawickiej”, PWN, Poznań 1967

oraz kronik  szkolnych

1766

W Konarach działa szkółka przykościelna, której rektorem jest Andrzej Zielaszkowicz

1828

Wybudowany zostaje budynek późniejszej szkoły (budynek niski)

1842

Do szkoły uczęszcza około 18 uczniów

1873

Szkoła kształci 176 dzieci ( 162 polskich i 14 niemieckich)

1897

Do szkoły uczęszcza 270 dzieci

1908

Szkoła liczy 297 wychowanków

1881 – 1918

W szkole w Konarach pracuje Cz. Niziołek, nauczyciel zasłużony dla oświaty i środowiska wybudował szkołę   (budynek  wysoki)

20 czerwca 1920

Zaprzysiężenie nauczycielki z Konar Z. Litwinówny na wierność narodowi polskiemu (uroczystość miała miejsce w Auli Seminarium Nauczycielskiego w Rawiczu)

1937 – 1938

We wsi działa szkoła trzyklasowa, w której pracuje trzech nauczycieli

Okres powojenny:

W szkole corocznie kultywuje się święta, które na stałe wpisały się w tradycję placówki. Oprócz świąt rocznicowych obchodzone są: Choinka Noworoczna, Dni Kultury i Oświaty, Dzień Dziecka, Dzień Sportu, Marsz Jesienny. Ponadto prowadzone są lekcje otwarte dla rodziców i organizowane imprezy środowiskowe. Młodzież uczestniczy w wycieczkach, konkursach i rozgrywkach sportowych. Uczniowie szkoły pomagają w wykopkach oraz pracach porządkowych jesiennych i wiosennych.

Lata 1993 – 1999

W tych latach wizerunek szkoły uległ zmianie. W roku 1993 rozpoczęto prace porządkowe pod budowę nowego budynku szkolnego. W pierwotnych zamierzeniach miał to być budynek ośmioklasowej szkoły podstawowej. Te plany zmieniła wprowadzona w 1999 roku Reforma Oświaty. Szkoła Podstawowa w Konarach przekształcona została w Zespół Szkół, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

Uroczystego otwarcia pierwszej części obiektu dokonano 19 października 1999roku, drugą część budynku oddano do użytku 1 października 2001roku.

Współczesność:

Każdy dzień tworzy historię szkoły. Tworzą ją nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz osoby wspierające działalność placówki. Wspólnie uczestniczą w rocznicach, świętach, apelach i imprezach środowiskowych takich jak: Dzień Nauczyciela, Dzień Seniora, Wieczór Wigilijny, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Poranek Wielkanocny, Dzień Matki, Festyn Rodzinny, Memoriał im. K. Kasperczaka oraz innych, wynikających z kalendarza szkolnego.

Szkoła jest organizatorem Gminnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Burmistrza Miejskiej Górki, Gminnego Konkursu Pięknego Czytania i Mówienia, Gminnego Konkursu Plastycznego i Historycznego: „Moja Mała Ojczyzna” oraz współorganizatorem Gminnego Konkursu o Powstaniu Wielkopolskim, Zawodów Wędkarskich.

Ponadto uczniowie uczestniczą w konkursach, których organizatorami są szkoły i instytucje zewnętrzne.